Sometimes it's useful to add some text in document which shouldn't be printed. Then you can mark some text or even paragraph as hidden.

To show hidden text while you are editing document you can check Hidden text checkbox. You can find it in menu Tools -> Option on OpenOffice Writer -> Formatting Aids.

The extension I've used COOoder is not available any more. Now I've found Code Colorizer.

OpenOffice ma wbudowany mechanizm do porównywania plików. Dostęp jest przez menu Edycja / Porównaj dokumenty (Edit / Compare Document).

Działa bardzo przyjemnie - ostatnio testowałem na dokumentach tekstowych (Writer) z wielopoziomowym numerowaniem i tabelkami (prostymi). Pokazuje zmiany i pozwala na zaakceptowanie bądź odrzucenie znalezionych zmian. Przy czym jest na tyle inteligentny, że pól automatycznych (nr wersji, nr strony, data itp.) nie uwzględnia.

Oczywiście zawsze można dwa dokumenty (stary i nowy) zapisać jako pliki tekstowe i użyć diff'a, ale ...

Żeby obejrzeć pliki CDR użyłem programu uniconvertor (jest w repozytorium programów dystrybucji Mandriva i pewnie innych też) którym zamieniłem je na PostScript oraz WMF i edytowałem w GIMP'ie i OpenOffice Draw.

Nie jest to rozwiązanie idealne, bo nie cała grafika została zaimportowana. Być może Inkscape lub Scribus by sobie lepiej poradził z którymś innym formatem do którego potrafi eksportować uniconvertor.

W OpenOffice można znaleźć rozszerzenia na każdą okazję. Jeżeli kroś potrzebuje zwykłe kody paskowe może się posłużyć dodatkiem, o wiele mówiącej nazwie, Barcode - wstawia kody wielu typów, ale tylko w aplikacji Rysunek (Draw). Ja potrzebowałem zamieścić w dokumencie QR Code. Idealnie pasującym dodatkiem jest Magenta 2D Barcode - pozwala na wstawianie statycznych kodów do dokumentów jako obrazków. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości edycji czy nawet podglądu raz wstawionego kodu - trzeba każdy odczytać (np. telefonem) aby się dowiedzieć co zawiera.

Jeżeli takich obrazków jest dużo można zastosować inną metodę. Za pomocą serwisu kaywa można tworzyć je jako zewnętrzne obrazki. Np. obrazek z zakodowanym słowem test można uzyskać pod adresem

http://qrcode.kaywa.com/img.php?s=8&d=test

gdzie s to rozmiar, a parametr d to tekst do zakodowania. W połączeniu z wget'em zakodowanie komunikatu "To jest test" do pliku "test.png" wygląda tak:

wget "http://qrcode.kaywa.com/img.php?s=5&d=To%20jest%20test" \
-O test.png

a do dokumentu wstawiać kody jako link'i do zewnętrznych obrazków.

Do kolorowania składni używam rozszerzenia COOoder - dość stara wersja (1.1.2 ze stycznia 2010) działa z OOo w wersji 3.2.1.

Ten kto umie pisze kod, ten kto nie umie pisze książki..., albo blog.

Pon Wt Śr Czw Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
eZ Publish™ copyright © 1999-2025 eZ Systems AS