Na stronie wildfiregames można pobrać grę 0 A.D. Jest dostępna za darmo i są gotowe pliki dla większości popularnych dystrybucji.

Jeszcze w nią nie grałem, chociaż przypomina mi się o niej od kilku lat, może na emeryturze ... ;-)

OpenOffice ma wbudowany mechanizm do porównywania plików. Dostęp jest przez menu Edycja / Porównaj dokumenty (Edit / Compare Document).

Działa bardzo przyjemnie - ostatnio testowałem na dokumentach tekstowych (Writer) z wielopoziomowym numerowaniem i tabelkami (prostymi). Pokazuje zmiany i pozwala na zaakceptowanie bądź odrzucenie znalezionych zmian. Przy czym jest na tyle inteligentny, że pól automatycznych (nr wersji, nr strony, data itp.) nie uwzględnia.

Oczywiście zawsze można dwa dokumenty (stary i nowy) zapisać jako pliki tekstowe i użyć diff'a, ale ...

Czasem jest potrzeba monitorowania kto i kiedy (czy aby nie za często) zagląda do określonych plików. O ile dostęp dla zwykłych użytkowników możemy ograniczyć, chociażby przez ACL'e lub mechanizmy SE Linux, to z administratorami (słynny root) jest większy problem. Jest to szczególnie ważne w środowiskach gdzie jest kilku administratorów z uprawnieniami do korzystania z polecenia su lub/i sudo.

Linuks ma gotowe rozwiązanie każdego problemu (w końcu wykonuje pętlę nieskończona w 5 sekund) - w tym przypadku jest to auditd.

Aby monitorować kto zagląda do katalogu /shares/dokumety trzeba dopisać w pliku /etc/audit/audit.rules (na końcu):

-a exit,always -S all -F dir=/shares/dokumenty

i uruchomić ponownie auditd. Teraz każde odczytanie katalogu (polecenie ls to właśnie odczytanie katalogu) czy pliku w ścieżce /shares/dokumenty (łącznie z podkatalogami) będzie monitorowane.

Oczywiście tego może być dużo, a po drugie dla kogoś te dokumenty są, dlatego można dodać ogranicznik (na końcu lini)

-F gid!=555

jeżeli użytkownicy należący do grupy o numerze 555 mają mieć dostęp. Ponadto jeżeli interesuje nas tylko otwarcie pliku to można zamiast -S all dać -S open -S truncate. W całości taka reguła będzie wyglądała tak:

-a exit,always -S open -S truncate -F dir=/shares/dokumenty -F gid!=555

o innych opcjach można sobie jeszcze poczytać:

man audit.rules
man auditctl

Jak już wspomniałem taki logów może być dużo, a przeglądanie surowego pliku /var/log/audit.log nie nalezy do najprzyjemniejszych. Na szczeście do przeglądania logów można użyć polecenia ausearch z przełącznikiem -i które ładniej wyświetli daty zamiast timestamp'u i użytkowników zamiast ich uid'ów.

Pojawiła się (w lipcu ;-) nowa wersja całkiem przyjemnego narzędzia do przeglądania drzewa LDAP - JXplorer.

Ten kto umie pisze kod, ten kto nie umie pisze książki..., albo blog.

Pon Wt Śr Czw Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
eZ Publish™ copyright © 1999-2024 eZ Systems AS